Google’da üst sıralara çıkmak için önemli husus içeriklerinizin google ile uyumlu olması. Bunu nasıl yapacağınıza dair yazıları daha önce yazmıştık.

Blogger İçin : Google Seo Uyumlu Yazı Nasıl Yazılır?

WordPress İçin : Yoast Seo Eklentisi Nasıl Kullanılır?

Yazılarımız göz atabilirsiniz.

google-seo-çalışması


Şimdi gelelim bu yazıların ne kadar sıklıkla yazılması gerektiğine…

Google her zaman sitenizi ziyaret eden ziyaretçilerin gözüyle bakar sitenize… Biz buna Google her zaman müşteri odaklı çalışır diyoruz.

Google taramak için sitenize botlar yollar. Bu botlar sayesinde sitenizi tarar ve google arama sonuçlarında çıkarmaya başlar.

Google botları ne sıklıkla siteme gelir?

Bu aslında tamamen sizin içerik girmenize bağlı bir durum. Örneğin uzun süre boyunca hiç yazı girmediniz ve bir gün oturup 1 tane yazı girdiniz google botlarının bunu farketmesi ortalama 2 haftayı bulacaktır. Aynı gün içerisinde 10 tane yazı girseniz de durum değişmeyecektir.
Bir gün 1 tane yazı girip üç gün sonra 1 tane daha yazı girdiniz. Beş gün sonra, yedi sonra, dokuz gün sonra 1’er tane daha yazı girdiğiniz zaman google botları bu istikrarı farkettiği zaman devamlı sitenizi ziyaret etmeye başlayacaktır. Örneğin haber sitelerini ele alalım bir haberi girdikten 10 dakika sonra google’da çıkıyor. Bunun sebebi ise devamlı farklı içerikler girmesidir.
Blog yazanların çoğu farklı farklı işlerle de meşgul olduğu için devamlı yazı giremiyorlar. Size tavsiyemiz şu olacak ; Örneğin haftada 1 gün boş kaldınız ve yazı girebileceksiniz işte o gün girebildiğiniz kadar yazı girin fakat hepsini aynı gün yayınlamayın. Blogger ve WordPress’te de yazının yayınlanma tarihini ayarlayabiliyorsunuz. 10 tane yazıyı 2şer gün arayla yayınlanması için tarih belirleyin. Bu şekilde çalıştığınız zaman google’da daha üst sıralara çıktığınızı ve sitenizin daha çok hit aldığını göreceksiniz.
Mutlu bloglamalar 🙂

2 yorum

Bir cevap yazın